ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 01 2020 05:57:36  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Súčasná spoločnosť a história » Svet lucidných snov

  Svet lucidných snov
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Svet lucidných snov

Lucidné snívanie je vedecky dokázaná schopnosť "stať sa" bdelým počas snívania a prevziať kontrolu nad snom ako takým. V tomto stave vedomia je človek schopný:
* Preskúmať prežívaný svet – v podstate všetko, čo vidíme, môžeme počuť, cítiť, ochutnať a ovoňať tak autenticky, akoby to bola realita.
* Odviazať svoju fantáziu – môžeme lietať, mať sex, cestovať časom, stretnúť svojho hrdinu alebo navštíviť iné svety
* Prekonať osobné problémy – ako napríklad strach, fóbiu, úzkosť, nočné mory, traumy alebo zlé sny
* Objaviť v sebe génia – znie to priam neuveriteľne, ale pomocou lucidných snov je možné aj komponovať hudbu, či hľadať inú umeleckú inšpiráciu.

Ako zistiť, kedy prežívame lucidný sen ?

Plnohodnotný lucidný sen je materiálny, a vizuálne veľmi detailný. Často v ňom môžeme disponovať schopnosťami, ktoré v skutočnosti nemáme, ako napríklad 360-stupňové videnie, či existencia na viacerých miestach súčasne. Avšak, vzhľadom na fakt, že sa to všetko odohráva len v našej mysli, tento svet nemá žiadne fyzikálne zákony. Všetko, čo si náš mozog predstaví, sa stáva realitou. Môžeme ohýbať čas, ako Neo v Matrixe, lietať ako Iron Man, bojovať ako ninja, znovu prežiť detstvo a mnoho iného. Lucidné snívanie defacto nepozná hranice. Avšak v tejto súvislosti je nutné podotknúť, že lucidné snívanie nie je len vymysleným ihriskom. Je to príležitosť, ako prísť do kontaktu inými časťami nášho psyché. Ak si teda myslíte, že sa jedná len o snívanie, zamyslite sa.

Výhody lucidného sna

Akonáhle sa naučíme, ako sa dostať do stavu lucidného snívania, otvorí sa pred nami úplne nový svet. V podstate máme na dlani celý vesmír, ktorého sme úplnou súčasťou a dokážeme ho meniť silou svojej mysle. V obyčajnom sne je prostredie, postavy, veci, symboly a všetko naokolo limitované nevedomou mysľou, pričom sa všetko deje automaticky. Lucidný sen však môžeme vedome ovplyvňovať. Môžeme hýbať predmetmi, viesť dialógy a dávať otázky. Čo je však najdôležitejšie, nedeje sa tak nevedome, ale vedome a naše podvedomie si tieto akty pamätá. Môžeme preto získať zaujímavé odpovede na otázky, ako napríklad: Aký by mal byť môj partner ? Akým smerom by som sa mal uberať v pracovnom zaradení ? Kde by som mal žiť ? Aký je účel môjho života ? Ako bude vyzerať môj život o 10 rokov ? A tak ďalej. Možnosti sú neobmedzené.

Je lucidné snívanie vedecky dokázané ?

Áno. Existuje jednoznačný vedecký dôkaz, ktorý potvrdzuje exiscenciu lucidných snov. Počas lucidného sna totiž dochádza k značnému nárastu REM (rapid eye movement), krvného tlaku a množstva vyprodukovaných mozgových vĺn, čo sú jednoznačne merateľné aspekty. Za posledných 40 rokov boli uskutočnené celkovo tri veľké výskumy, ktoré jednoznačne potvrdili existenciu lucidných snov. Prvý vedecký dôkaz o lucidnom sne poskytol Britský parapsychológ Dr. Keith Hearne. Pomocou elektro-okulogramu zaznamenal sériu očných pohybov dobrovoľníka, ktorý bol uvedený do stavu lucidného snívania. Ovplyvňovaním jeho snívania sa podarilo dokázať, že dotyčná osoba sa v závislosti od prežívanej udalosti vo svojom sne očami pozerala do určitého smeru. Jedná sa v podstate o základný komunikačný prvok medzi snívajúcim a okolitým svetom.

Ďalším podstatným dôkazom je štúdia Neurologického Laboratória vo Frankfurte, z roku 2009, ktorá dokazuje, že ľudský mozog počas lucidného sna vykazuje značne zvýšenú aktivitu. Pomocou elektroencefalogramu sa podarilo dokázať, že mozog počas lucidného sna produkuje mozgové vlny až na úrovni 40Hz. To je oproti obyčajnému snívaniu takmer desaťnásobok (bežné snívanie: 4-7Hz). To vedie mnohých odborníkov k názoru, že stav lucidného snívania by mal byť klasifikovaný ako samostatný stav mysle.

V poradí tretí experiment sa uskutočnil v roku 2014 na Frankfurtskej univerzite, kde sa odborníkom podarilo dokázať, že mozog môže byť uvedený do stavu lucidného snívania pomocou elektrickej stimulácie. Ak boli počas snívania do prednej časti mozgu vpustené krátke 30 sekundové elektrické impulzy, dobrovoľníci po prebudení uviedli, že prežili sen, ktorý bol živý a celý si ho pamätali. Tieto pokusy boli úspešné až v 77% prípadoch.

Každý z nás má v sebe potenciál prežívať lucidné sny. Avšak, len malý zlomok ľudí je schopných sa naučiť tento stav vedome dosiahnuť. Tí, ktorým sa to podarí, sú schopní:
* Mať lucidný sen vtedy, ak oni sami chcú
* Kontrolovať priebeh svojich snov
* Vedome reagovať na ostatné postavy v sne
* Získavať nové poznatky

Návod, ako sa pokúsiť naučiť vyvolať lucidné sny, poskytuje napríklad táto stránka. V našom článku sa pokúsime skôr zodpovedať na niektoré základné aspekty lucidného sna.

Ako zistím, že som práve prežil lucidný sen ?

Odpoveď je v podstate jednoduchá. Zistenie nastáva v momente, kedy si sami uvedomíte, že sa nachádzate v sne. Nie tým, že to vyslovíte. V skutočnosti celý sen vnímate úplne inak. Ide o kvalitu myšlienok. Celé prostredie sa stane viac skutočným. Je farebnejšie, menej rozmazané, živšie. Máte oveľa väčšie uvedomenie si samého seba a uvedomujete si podnety prichádzajúce z vašich zmyslov. Samozrejme, niektoré detaily sa môžu líšiť. Môžete vidieť skupinku medveďov a o chvíľu je v sne namiesto nich kopa krabíc. Samozrejme si viete vyvolať svoje medvieďatá späť. Nebuďte preto prekvapení, ak sa niektoré detaily sna nebudú zhodovať. V tomto prípade nie sú dôležité detaily ale to, že váš sen skutočne funguje.

Ako môžem ostať v lucidnom sne dlhšie ?

Začiatočníci sa často stretávajú s problémom, že ich lucidný sen trvá príliš krátko. Niekedy ho dokonca tak prežívajú, že sa zobudia. Inokedy zase zabudnú, čo sa im snívalo. V takýchto prípadoch stráca lucidný sen svoju intenzitu a stáva sa z neho normálny sen. Na zabránenie týchto neželaných efektov je potrebné udržať svoju myseľ kľudnú, aj napriek tomu, že sme vo sne (chce to cvik, ale dá sa to). Najjednoduchší spôsob, ako predĺžiť svoj sen je neustále mať na mysli to, že sa jedná len o sen. Táto technika, ak je úspešne zvládnutá, môže predĺžiť sen až o hodinu.

Ako zmením prostredie ?

Zmena prostredia v sne patrí k tým náročnejším úlohám, hlavne u začiatočníkov. Ak máte problém so zmenou prostredia vo vašom sne, je potrebné pochopiť logiku snov, ako takú. Pre zmenu prostredia vo sne, je napríklad vhodné: nájsť dvere – tie môžu byť prakticky kdekoľvek, často aj uprostred lúky, preladiť TV na iný kanál, otočiť sa a predstaviť si, že za chrbtom máte inú krajinu a tak ďalej. Existuje mnoho kreatívnych riešení, ako ovplyvňovať svoje sny. Najdôležitejšie je však uvedomiť si, že najdôležitejšiu úlohu hrá naša myseľ.

Môžem v lucidnom sne uviaznuť ?

Ak si myslíte, že môžete uviaznuť vo svojom sne podobne, ako v niektorých hororoch, mýlite sa. To je fikcia. Podobne, ako obyčajný sen, aj lucidný sen končí v momente, keď sa zobudíte. Dokonca, ak dobre ovládate problematiku lucidného sna, vy sami rozhodujete o tom, kedy sa sen skončí a kedy sa zobudíte. Mnoho ľudí sa učí tieto techniky len preto, aby vedeli ukončiť svoje nočné mory, prípadne sa naučia ich ovládať a premenia svoj zlý sen na riadený sen. V mnohých snoch môžeme prežiť aj tzv. "falošné prebudenie", kedy sa nám sníva, že spíme a prebudíme sa vo sne. To však ešte neznamená, že sme v ňom uväznení.

Ako môžeme vidieť, téma lucidných snov je veľmi zaujímavá. Lucidné sny máva každý z nás, niekto viac, niekto menej. Ten, kto sa ich však naučí ovládať, môže chodiť spávať s radosťou a vstávať s úsmevom.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,298,080 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.